راهنمای خرید کربن اکتیو (کربن فعال)

کربن اکتیو چیست؟

یکی از اصلی ترین نگرانی ها در صنعت تصفیه آب، وجود ذرات معلق کلوئیدی با بارهای منفی می باشند که ته نشین نشده و جمع آوری آنها با چالش های زیادی مواجه میشود. کربن اکتیو به نوع خاصی از کربن تولید شده از استخوان و چوب گردو و سایر درختان گفته میشود که در کوره های مخصوص حرارت دهی شده و پس از تماس با مواد شیمیایی، سطح متخلخل با قدرت واکنش پذیری بالایی پیدا می کند. پس از طی روند تولید و حرارت دهی اصطلاحا کربن فعال بوجود می آید و قدرت واکنش پذیری و جذب یون با بار منفی در آن بسیار زیاد است.

چطور بهترین کربن اکتیو را بخریم؟

به دلیل کاربرد گسترده کربن فعال در صنعت و تصفیه آب، این مواد در انواع مختلفی تولید شده و از نظر اندازه و سایر ویژگی ها با هم تفاوت دارند. به همین دلیل لازم است در زمان انتخاب و خرید این مواد به فاکتورهای متعددی توجه شود که برخی از آنها عبارتند از:

انواع کربن اکتیو

کربن فعال های تولید شده در کوره های حرارتی و فرآیندهای شیمیایی، در نهایت به سه گروه کلی از اندازه شکل ظاهری تقسیم بندی میشوند که عبارتند از:

کربن اکتیو پودری

همان طور که از نام این گروه مشخص است، ذرات کربن بسیار ریز بوده و شبیه به پودر می باشند. اندازه هر یک از این ذرات 0.18 میلیمتر بوده و به همین دلیل قدرت جذب بالایی دارند. انتخاب این گروه از کربن فعال ها در شرایطی توصیه میشود که هدف خرید کربن اکتیو برای فیلتر کربنی باشد.

کربن اکتیو میله ای

دانه های بسیار ریز کربن فعال های پودری پس از اتصال به هم و حرارت دهی مجدد، شبیه به میله های باریک میشوند. این کربن ها استحکام بالایی داشته و به دلیل ساختارشان قابل استفاده در فیلتر کربنی نمی باشند. در شرایطی که هدف خرید کربن اکتیو برای تصفیه هوا باشد، کربن های میله ای یا استوانه ای یکی از بهترین گزینه ها خواهند بود. کربن های میله ای در قطرهای 0.8 تا 130 میلیمتر در دسترس بوده و از نظر میزان مقاومت در برابر ضربه و فشار در سطح بالاتری نسبت به سایر کربن ها قرار گرفته اند.

کربن اکتیو گرانولی

هر چه اندازه ذرات کربن بیشتر باشد، به همان اندازه از قدرت واکنش پذیری آنها کاسته میشود. در محیط های صنعتی که هدف تصفیه آب و سایر مایعات می باشد، استفاده از ذرات پودری کاربرد نداشته و بیشتر از کربن های دانه ای یا گرانولی استفاده میشود. این کربن ها از نظر اندازه ذرات دارای تنوع بالایی بوده و متناسب با نوع کاربرد می توانید گزینه مناسب را انتخاب کنید. از جمله سایزهای پرکاربرد این گروه از کربن فعال ها می توان به 10* 4 و 8*4، 20*4، 30*80 و 20* 8 میلیمتر اشاره نمود.

به اندازه ذرات کربن فعال دقت کنید

تمام انواع کربن فعال های میله ای، گرانولی و پودری از نظر اندازه ذرات دارای تنوع بسیار زیادی می باشند. با توجه به اینکه قدرت واکنش پذیری کربن با اندازه ذرات آن نسبت عکس دارد، به همین دلیل لازم است به این فاکتور در زمان خرید توجه داشته باشید.

برند تولید کننده کربن فعال

کربن فعال ها توسط برندهای مختلف داخلی و خارجی تولید شده و بر همین اساس نیز کیفیت آنها با هم فرق دارد. لذا پیشنهاد می کنیم قبل از خرید به کیفیت محصولات برند مورد نظر توجه داشته باشید. لازم به ذکر است، کربن فعال های خارجی به دلیل نوسانات نرخ ارز قیمت گران تری نسبت به نوع داخلی دارند.

انتخب کربن فعال بر اساس کاربرد

حذف مواد آلاینده معلق در آب و سایر مایعات و همچنین هوا در صنایع مختلف و زندگی اهمیت زیادی داشته و یکی از گزینه های کاربردی در این زمینه کربن فعال می باشد. به دلیل تفاوت هایی که در قدرت واکنش پذیری کربن اکتیوهای مختلف وجود دارد، لذا بهتر است به نوع کاربرد مورد نظر در زمان خرید توجه داشته باشید. این کربن ها کاربردهای گسترده ای دارند که برخی از آنها شامل تصفیه آب، صنایع دفاعی، خالص سازی داروها، پیش تصفیه آب شیرین کن های صنعتی، مورد استفاده در ماسک های N95، آبکاری فلزات و صنایع تولید خوراک دام می باشند.

قیمت کربن اکتیو

به دلیل تفاوت در کربن فعال های موجود در بازار از نظر کیفیت و اندازه و غیره، نرخ و قیمت های ارائه شده برای آنها با هم فرق دارند. قیمت این ذرات با توجه به میله ای یا گرانولی و پودری بودن و همچنین میزان ریز و درشتی ذرات و داخلی یا خارجی بودن با هم تفاوت دارند. علاوه براین، ماده اولیه مورد استفاده برای تولید کربن فعال نیز می تواند بر قیمت ها و همچنین کیفیت آنها تاثیر زیادی داشته باشد.

خرید کربن اکتیو از فرآب تدبیر

فرآب تدبیر یکی از باسابقه ترین تامین کننده های مواد شیمیایی تصفیه آب می باشد که به صورت عمده و جزئی محصولات را ارائه می دهد. محصولات این مجموعه دارای طیف گسترده ای بوده و علاوه بر کربن اکتیو، موارد زیر را نیز در بر میگیرد:

  • سیلیس (سیلیسیم دی اکسید)
  • میکروسیلیس
  • پلی الکترولیت
  • آنتی اسکالانت
  • پلی آلومینیوم کلراید
  • کاستیک سودا (سود پرک)
  • پرکلرین (هیپوکلریت کلسیم)

--

--

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store