راهنمای خرید سیلیس (سیلیسیم دی اکسید)

سیلیسیم دی اکسید یا سیلیس چیست؟

سیلیس یا sio2 که با نام های دیگری همچون اکسید سیلیسیم و سیلیسیم دی اکسید نیز شناخته شده می باشد، حدود 59 درصد از پوسته زمین را به خود اختصاص داده و در اندازه های مختلفی در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد. در ساختار این ذرات سیلیکون با اکسیژن احاطه شده و به شکل کوارتز، ماسه و ماسه سنگ و فلینت در طبیعت موجود می باشد. این کانی ها در شیشه سازی، تولید آجر و همچنین تصفیه آب کاربرد بسیار زیادی دارد.

چطور بهترین سیلیس را بخریم؟

سیلیس های موجود در بازار دارای ویژگی های متفاوتی بوده و به همین دلیل بر اساس نوع کاربرد مورد نظر حق انتخاب های مختلفی پیش رو خواهید داشت. تناسب سیلیسیم دی اکسید با نوع کاربرد و سایر فاکتورها در زمان خرید و انتخاب آنها باید مد نظر قرار گیرد که برخی از آنها عبارتند از:

توجه به اندازه ذرات سیلیسیم دی اکسید

دانه های سیلیس مورد استفاده در صنایع مختلف از نظر اندازه ذرات با هم تفاوت دارند و از اصلی ترین دسته بندی های آنه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سیلیس با دانه بندی 5–3 میلی متر
  • سیلیس با دانه بندی 3–2 میلی متر
  • سیلیس با دانه بندی 2–1 میلی متر

دقت به درجه خلوص در خرید سیلیس

از دیگر فاکتورهای بسیار مهم در خرید سیلیسیم دی اکسید، درجه خلوص این کانی ها می باشد که نباید از آن غافل شد. این ذرات پس از استخراج فرآوری شده و به همین دلیل از نظر درجه خلوص و کیفیت با هم تفاوت دارند. هر چه درجه خلوص این ذرات بالاتر باشد، به همان نسبت نیز کیفیت آنها بیشتر و در نهایت کارایی بهتری خواهند داشت.

انتخاب سیلیس بر اساس نوع کاربرد

علاوه بر تصفیه آب، از سیلیس در سایر صنایع از جمله تولید شیشه های سندبلاست و همچنین شستشوی نماهای سنگی و غیره نیز استفاده میشود. ذرات مورد استفاده در هر صنعت با توجه به نوع کاربرد آنها باید اندازه مشخصی داشته باشند. علاوه براین، در برخی از کاربردها از قبیل شستشوی نمای ساختمان، درجه خلوص بالا کاربرد نداشته و در مقابل برای تصفیه آب به کمک فیلترشنی این فاکتور اهمیت زیادی دارد.

توجه به برند تولید کننده سیلیسیم دی اکسید

سیلیس های موجود در بازار توسط برندهای داخلی و خارجی تولید و خالص سازی میشوند و به همین دلیل از نظر کیفیت با هم تفاوت زیادی خواهند داشت. در زمان خرید این کانی ها به کیفیت محصولات برند مربوطه توجه داشته باشید. علاوه براین، به این نکته نیز باید توجه داشته که سیلیس های خارجی به دلیل نوسانات نرخ ارز دارای قیمت های گران تری نسبت به نوع داخلی می باشند.

قیمت سیلیسیم دی اکسید

به دلیل تفاوت های زیادی که در ویژگی های سیلیس وجود دارد، قیمت های ارائه شده برای آنها نیز در بازه گسترده ای تغییر می کند. اندازه ذرات و درجه خلوص از مهم ترین و اصلی ترین فاکتورها در تعیین قیمت آنها به شمار می روند و بدون شک هر چه سیلیس خالص تر باشد، قیمت آنها نیز گران تر خواهد بود. علاوه براین، برند تولید کننده و داخلی یا خارجی بودن محصول نیز تاثیر چشمگیری بر قیمت ها دارد که در زمان خرید باید به آن توجه داشت.

خرید سیلیس از فرآب تدبیر

در خرید مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب از قبیل سیلیس علاوه بر کیفیت و خالص بودن مواد، به قیمت ها نیز باید توجه داشت. یکی از بهترین راه ها برای خرید ارزان قیمت این محصولات، تهیه آنها از تامین کننده های اصلی و بدون واسطه می باشد. شرکت فرآب تدبیر با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در حوزه فروش عمده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب، مجموعه گسترده ای از مواد مورد نیاز در این زمینه را پوشش داده است که عبارتند از:

  • کربن اکتیو (کربن فعال)
  • میکروسیلیس
  • پلی الکترولیت
  • آنتی اسکالانت
  • پلی آلومینیوم کلراید
  • کاستیک سودا (سود پرک)
  • پرکلرین (هیپوکلریت کلسیم)

--

--

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store